Mar 24, 2026 Zanechajte správu

Aký je ekvivalent medi C11000 ETP medi?

Čo znamená ekvivalent medi C11000

C11000 je označenie UNS a ASTM pre elektrolytickú húževnatú smolnú meď, bežne označovanú ako Cu-ETP. Keď výkres, nákupná objednávka alebo certifikát materiálu požaduje "ekvivalent medi" C11000, požaduje označenie rovnakého materiálu podľa inej národnej alebo regionálnej normy. C11000 nie je patentovaná zliatina: je to komerčná čistá meď s minimálnym obsahom medi 99,90 % a kontrolovanou hladinou kyslíka približne 0,02 % až 0,04 %, vyrobená elektrolytickou rafináciou a odlievaná bez deoxidácie.

Pretože chémiu a povahu stanovujú skôr normy ako mlyn, krížové{0}}odkazy sú skutočnými ekvivalentmi. Európsky kupujúci si môže objednať CW004A, kde výkres v USA špecifikuje C11000 a ázijská objednávka môže citovať JIS C1100 alebo IS 6912 ETP pre rovnaký materiál. Jedinou vlastnosťou, ktorú treba pri nahrádzaní sledovať, je obsah kyslíka: meď bez -kyslíka, ako napríklad C10100, nie je zameniteľná, ak ide o vodíkové krehnutie, vákuovú prevádzku alebo-vysokofrekvenčné vedenie.

C11000 krížová-referenčná tabuľka

Štandardný systém Ekvivalentné označenie Poznámky
ASTM / UNS C11000 Elektrolytická húževnatá smolná meď
ISO Cu-ETP Elektrolytická húževnatá smolná meď, rafinovaná
EN CW004A Európske číselné označenie pre Cu-ETP
DIN 2.0060 Nemecké číslo Werkstoff pre Cu-ETP
BS S191 / Cu-ETP Britské označenie, písané tiež Cu-ETP-2
JIS C1100 Označenie japonskej tvrdej smolnej medi
IS IS 6912 - ETP Indické štandardné označenie pre ETP meď

List C11000 dodávaný do ASTM B152 preto vyhovuje požiadavkám EN CW004A a JIS C1100, pokiaľ sú dodržané limity teploty, rozmerov a kyslíka v špecifikácii nákupu. Ak projekt pridáva ďalšie obmedzenie, ako je maximálny obsah kyslíka alebo minimálna hodnota vodivosti, toto obmedzenie sa musí zapísať do objednávky nezávisle, pretože nie je implikované samotnou ekvivalenciou.

Fyzikálne a elektrické vlastnosti C11000

Nehnuteľnosť Typická hodnota
Rozsah topenia, liquidus 1 981 stupňov F (1 083 stupňov)
Rozsah topenia, solidus 1 949 stupňov F (1 065 stupňov)
Hustota pri 68 stupňoch F 0,322 lb/in3 (8,91 g/cm3)
Špecifická hmotnosť 8.91
Elektrická vodivosť pri 68 stupňoch F 101 % IACS
Tepelná vodivosť pri 68 stupňoch F 226 Btu/(ft·h· stupeň F), približne 391 W/(m·K)
Koeficient tepelnej rozťažnosti, 68-212 stupňov F 9,4 x 10-6 na stupeň F
Koeficient tepelnej rozťažnosti, 68-392 stupňov F 9,6 x 10-6 na stupeň F
Koeficient tepelnej rozťažnosti, 68-572 stupňov F 9,8 x 10-6 na stupeň F
Špecifická tepelná kapacita pri 68 stupňoch F 0,092 Btu/(lb· stupeň F)
Modul pružnosti v ťahu 17 000 ksi (približne 117 GPa)
Modul tuhosti 6 400 ksi (približne 44 GPa)

Hodnota 101 % IACS je vlastnosť, ktorá sa najčastejšie ponúka v tendroch. Medzinárodný štandard žíhanej medi definuje 100 % IACS ako odpor 1,7241 x 10-8 ohm·m pri 20 stupňoch, takže vodič C11000 poskytuje mierne lepšiu vodivosť ako referenčná hodnota. Pri prenose tepla je tepelná vodivosť 226 Btu/(ft·h· stupeň F) to, čo robí z tejto triedy štandardnú voľbu pre rúrky výmenníkov tepla, prípojnice a elektrické kontakty.

Formuláre produktov a normy, ktoré sa na ne vzťahujú

List a tanier- ASTM B152 - hrúbka 0,5 mm až 50 mm, šírka do 1 500 mm, dĺžka do 3 000 mm. Používa sa na elektrické zariadenia, strešné krytiny a obklady.

Rúrka a rúrka- ASTM B42 a ASTM B188 - vonkajší priemer 6 mm až 500 mm, dĺžka do 6 m. Používa sa na inštalatérske, HVAC a priemyselné potrubia.

Bar a tyč- ASTM B187 - priemer 3 mm až 200 mm. Používa sa na elektrické komponenty a spojovacie prvky.

Uhly a kanályVlastné veľkosti - ASTM B152 - pre konštrukčné podpery a elektrické rámy.

Nosníky- ASTM B152 - vlastné konfigurácie pre stavebné a elektrické podpery.

KovanieŠtandardné a vlastné veľkosti - ASTM B16 a ASTM B61 - pre konektory a priemyselné inštalácie.

Kupujúci by mali potvrdiť označenie temperovania spolu s formou produktu, pretože žíhané, polotvrdé a tvrdé tempery sú všetky dostupné v rovnakej triede a menia mechanické hodnoty bez zmeny ekvivalentného označenia. Výkres, ktorý volá len C11000, ponecháva teplotu otvorenú na predvolenú hodnotu.

Výrobné správanie a porovnanie s inými triedami

Operácia spájania alebo tvarovania Vhodnosť
Spájkovanie Výborne
Spájkovanie Dobre
Zváranie kyslíkom Neodporúča sa
Oblúkové zváranie v ochrannej atmosfére plynu Spravodlivé
Oblúkové zváranie pokovovaných kovov Neodporúča sa
Bodový zvar, švový zvar, tupý zvar Neodporúčam, neodporúčam, dobre
Schopnosť pracovať za studena Výborne
Kapacita na tvarovanie za tepla Výborne
Hodnotenie kujnosti 65
Hodnotenie obrobiteľnosti 20, na stupnici, kde je mosadz s voľným rezom 100

Kyslík v C11000 je dôvodom, prečo sa oblúkové zváranie oxyacetylénom a potiahnutým kovom neodporúča: rozpustený oxid reaguje s vodíkom v plameni alebo v povlaku elektródy a môže zanechať porézny alebo popraskaný spoj. Nízkoteplotné spájkovanie a tvrdé spájkovanie úplne predchádza tomuto riziku, a preto sú preferovanými metódami spájania medi ETP.

Nehnuteľnosť C11000 (ETP) C10100 (bez-kyslíka) C12200 (DHP) C26000 (kazeta z mosadze)
Obsah medi Najmenej 99,90 % Najmenej 99,99 % Najmenej 99,9 % s prídavkom fosforu Asi 70% medi, 30% zinku
Obsah kyslíka 0,02 % až 0,04 % maximálne 0,0005 %. 0,015% maximálne, fosfor deoxidovaný Neuplatňuje sa
Elektrická vodivosť 101 % IACS 102 % IACS 85 % až 90 % IACS Približne 28 % IACS
Kľúčové vlastnosti Vysoká vodivosť, dobrá tvarovateľnosť, široko dostupná Najvyššia vodivosť, odoláva vodíkovému krehnutiu Dobrá zvárateľnosť a spájkovanie, dobrá spracovateľnosť za tepla Vysoká pevnosť, dobrá spracovateľnosť za studena
Typické aplikácie Drôty, prípojnice, transformátory Vysoko-frekvenčné vodiče, vákuová elektronika Vodovodné potrubie, výmenníky tepla, HVAC Puzdrá na kazety, konektory, pružiny
Odolnosť proti korózii Dobre Výborne Dobre Dobré v inom -morskom prostredí
Relatívna cena Nízka Vysoká Mierne Mierne

V praxi sa výber medzi C11000 a C10100 riadi skôr prevádzkovým prostredím než vodivosťou: tieto dve hodnoty sa líšia iba o jeden bod IACS, ale C10100 toleruje vodíkové-atmosféry a vákuum, ktoré by poškodili meď ETP. C12200 má malú vodivosť pre ľahké spájanie, a preto je bežný vo vodovodných potrubiach a rúrach výmenníkov tepla. C26000 je úplne iná rodina a malo by sa s ním zaobchádzať ako s náhradou mosadze len tam, kde je rozhodujúcou požiadavkou pevnosť, nie vodivosť.

Často kladené otázky

Otázka: Aký je európsky ekvivalent medi C11000?
CW004A podľa EN a 2.0060 podľa DIN sa vzťahujú na elektrolyticky húževnatú smolnú meď, rovnaký materiál ako C11000. Európsky certifikát mlyna s uvedením CW004A sa môže bežne použiť na splnenie požiadavky C11000 za predpokladu, že sú splnené aj tolerancie teploty a rozmerov.

Otázka: Je C11000 to isté ako Cu-ETP?
áno. Cu-ETP je symbol ISO a EN pre elektrolyticky húževnatú smolnú meď a C11000 je označenie ASTM a UNS pre rovnakú kvalitu. Tieto dva názvy sa líšia iba štandardným systémom, do ktorého patria.

Otázka: Môže byť C11000 nahradený C10100?
Nie, nie tam, kde je dôležité vodíkové krehnutie, vákuová prevádzka alebo vysokofrekvenčné vedenie. C10100 je meď bez obsahu kyslíka- s obsahom kyslíka 0,0005 % alebo menej, zatiaľ čo C11000 nesie 0,02 % až 0,04 % kyslíka. Ich hodnoty vodivosti sú blízke, ale ich správanie v redukčných atmosférach nie.

Otázka: Čo znamená 101 % vodivosť IACS C11000?
Medzinárodný štandard žíhanej medi stanovuje 100 % IACS ako merný odpor 1,7241 x 10-8 ohm·m pri 20 stupňoch. C11000 meria približne 101 % tejto referenčnej hodnoty, takže sa správa o niečo lepšie ako štandardná základná hodnota.

Otázka: Ktoré normy pokrývajú formy produktov C11000?
ASTM B152 pokrýva plechy a dosky, ASTM B42 a B188 krycie rúry a rúrky, ASTM B187 pokrýva tyče a tyče a ASTM B16 a B61 krycie tvarovky. Uholníky, kanály a nosníky v tejto triede sa tiež dodávajú do ASTM B152 ako zákazkové profily.

Otázka: Dá sa C11000 zvárať?
Spájkovanie je hodnotené ako vynikajúce a tvrdé spájkovanie dobré, ale zváranie kyslíkom a acetylénom a oblúkové zváranie s povlakom sa neodporúča, pretože obsah kyslíka môže spôsobiť pórovitosť alebo praskanie. Oblúkové zváranie v ochrannej atmosfére plynu je hodnotené iba ako spravodlivé a potrebuje vhodnú výplň a ochranný plynový štít, takže spoje sú zvyčajne navrhnuté okolo spájkovania alebo mechanického spojenia.

Zaslať požiadavku

whatsapp

Telefón

E-mailom

Vyšetrovanie