Čo je meď 101
Meď 101 sa bežne používa v aplikáciách vyžadujúcich ultra-vysokú vodivosť a čistotu. S 99,99 % medi a prakticky nulovým kyslíkom ponúka elektrickú vodivosť presahujúcu 101 % IACS, vďaka čomu je ideálny pre RF komponenty a letecké systémy. Jeho mäkkosť však predstavuje výzvy počas obrábania a vyžaduje špecializované stratégie rezania.
Meď 101, tiež známa ako C101 alebo OFE (Oxygen-Free Electronic) meď, je vysoko čistý druh s minimálnou čistotou 99,99 % a prakticky nulovým obsahom kyslíka. Často sa používa v aplikáciách, kde je kritická vysoká elektrická vodivosť a nízke riziko oxidácie.
Vďaka mimoriadne{0}}vysokej čistote je ideálny pre vysoko-frekvenčné alebo vysokonapäťové{2}}súčiastky, ako sú RF konektory a elektrotechnické-inštalačné práce.
Jeho elektrická vodivosť môže prekročiť 101% IACS, čo z neho robí jeden z najvodivejších dostupných materiálov.
Podľa mojich skúseností s prácou s telekomunikačnými hardvérovými klientmi bola meď 101 zvolená vždy, keď bola nevyhnutnosťou čistota signálu a nízky odpor.
Nie je to najjednoduchšie obrábateľný materiál kvôli jeho mäkkosti a nedostatku kyslíka, čo môže viesť k rozmazaniu pri rezaní. s minimálnou čistotou 99,99 % a prakticky nulovým obsahom kyslíka. Často sa používa v aplikáciách, kde je kritická vysoká elektrická vodivosť a nízke riziko oxidácie.
Čo je meď 110
Meď 110 alebo C110 (tiež nazývaná Electrolytic Tough Pitch, ETP meď) má čistotu približne 99,90 % a obsahuje malé množstvo kyslíka (0,02–0,04 %). Je to najpoužívanejšia trieda medi vďaka svojej rovnováhe medzi vodivosťou, nákladmi a opracovateľnosťou.
Má vynikajúcu elektrickú vodivosť (približne 100% IACS) a je ideálny pre rozvody energie, inštalatérske práce a zbernice.
Tento obsah stopového kyslíka pomáha vytvárať stabilnú oxidovú vrstvu, ktorá v skutočnosti zlepšuje povrchovú úpravu pri niektorých procesoch obrábania.
Keď som riadil vlastný projekt prípojnice pre nabíjací systém EV, vybrali sme si C110 kvôli jeho nákladovej efektívnosti a ľahkej výrobe.
Zvárať, spájkovať a obrábať je jednoduchšie ako Copper 101, najmä pri stredných-až{2}}vysokých objemoch výroby.
Porovnanie výkonu medzi meďou 101And 110
C101 presahuje 101% IACS, dosahuje 350 MPa v pevnosti a 90 HB v tvrdosti. C110, hoci má o niečo nižší výkon, poskytuje väčšiu ťažnosť,-na ktorú som sa spoliehal pri konštrukcii prípojnice EV s tesným{7}}ohybom.
Elektrická vodivosť: Copper 101 has slightly higher conductivity (>101 % IACS) v porovnaní s meďou 110 (~100 % IACS). Vďaka tomu je vhodnejší pre presnú elektroniku.
Tepelná vodivosť: Obe triedy sú vynikajúce, ale C101 má o niečo lepšiu tepelnú vodivosť, ideálnu pre chladiče alebo RF kryty.
Mechanická pevnosť: C101 je tvrdší (70–90 HB) a pevnejší (250–350 MPa) ako C110 (45–60 HB, 150–220 MPa), čo mu dáva výhodu v konštrukčných aplikáciách.
Ťažnosť:C110 je ťažnejší, čo znamená, že je vhodnejší na tvarovanie a ohýbanie bez praskania. Raz som musel prejsť z C101 na C110 počas projektu zahŕňajúceho úzky-polomer ohybov na vysokoprúdových-komponentoch.
Odolnosť proti korózii: Obidva fungujú dobre, ale C110 vytvára ochranný oxidový film, ktorý zvyšuje odolnosť v exponovanom prostredí.





ObrábanieAnd Spôsoby spracovaniaFalebo Meď 101And 110
Meď 101 a 110 vyžadujú rôzne spôsoby obrábania a spracovania kvôli rozdielom v čistote, obsahu kyslíka a mechanických vlastnostiach. Tieto rozdiely ovplyvňujú ich správanie pri CNC obrábaní, tvárnení, zváraní, tepelnom spracovaní a povrchovej úprave.
1. CNC obrábanie
Meď 101:
Vďaka svojej 99,99% čistote a nedostatku kyslíka je Copper 101 mäkká a náchylná na rozmazanie pri frézovaní. To má za následok slabú tvorbu triesok a rýchle opotrebovanie nástroja.
I typically use carbide tools with TiAlN coating, low cutting speeds (120–180 m/min), and coolant flow >10 l/min.
Najlepšie výsledky dosahujú plytké prechody a rýchlosti posuvu<0.05 mm/rev in turning.
Napríklad na súprave vysokofrekvenčných anténnych konektorov sme dosiahli Ra < 0,3 µm pri jednobodovom diamantovom sústružení{2}}, ale nástroje sme museli prebrúsiť po každých 20 dieloch.
Meď 110:
S 99,9 % čistotou a 0,02 – 0,04 % kyslíka sa obrába oveľa jednoduchšie.
Rýchlosť podávania sa môže zvýšiť o 30–50 % v porovnaní s C101.
Často používam 3-britové stopkové frézy s reznou rýchlosťou 250–400 m/min. Čipy sa lámu čistejšie, povrchové otrepy sú menej.
Raz sme vyrobili 500 medených prípojnicových podstavcov s použitím C110 s intervalom výmeny nástroja 150 dielov - 3x dlhším ako C101.
2. Formovanie a ohýbanie
Meď 101:
Zlá tvárnosť za studena. Vyžaduje časté prechodné žíhanie pri 400 stupňoch počas 30 minút, aby sa zabránilo praskaniu.
V prípade RF tienenia sme museli prepracovať geometriu, pretože C101 praskol počas ohybu 90 stupňov s hrúbkou steny 2 mm.
Meď 110:
Vynikajúce pre hlboké ťahanie, razenie a ohýbanie.
V aplikáciách HVAC sme použili C110 na vytvorenie rebrovaného potrubia s viacerými záhybmi<1.2 mm wall thickness without annealing.
Odporúčaný minimálny polomer ohybu=1.5× hrúbka. Matrice musia byť hladké, aby sa zabránilo poškriabaniu povrchu.
3. Zváranie a tvrdé spájkovanie
Meď 101:
Mimoriadne citlivý na vodík. TIG alebo laserové zváranie sa odporúča len pod argónovým štítom alebo vo vákuu.
Raz som použil C101 v komponente vákuovej komory-zvary zlyhali pri testovaní netesnosti héliom 2 bar kvôli stopovej pórovitosti.
Meď 110:
Oveľa jednoduchšie zvárať a spájkovať. Obsah kyslíka umožňuje vytvárať ochrannú vrstvu Cu₂O, čím sa zvyšuje stabilita oblúka.
Pri spájkovaní sa bežne používajú plniace tyče z fosforového bronzu (AWS BCuP-5).
MIG/TIG zváranie funguje dobre pre prípojnice, držiaky cievok, elektrické svorky.
Predhrejte na 150–200 stupňov, aby ste znížili tepelné namáhanie.
4. Tepelné spracovanie
Meď 101:
Môže byť žíhaný pri 370-650 stupňoch, ale vyžaduje inertný plyn alebo vákuovú atmosféru, aby sa zabránilo oxidácii.
Po žíhaní mechanická pevnosť výrazne klesá (výťažok < 50 MPa), ale elektrická vodivosť sa mierne zlepšuje.
Meď 110:
Toleruje vzdušnú atmosféru počas žíhania. Typicky mäkké žíhanie pri 400-600 stupňoch, udržiavané 30-60 minút.
Používa sa na obnovenie ťažnosti pred sekundárnym tvárnením.
Vyhnite sa nadmernému{0}}žíhaniu, ktoré môže spôsobiť zhrubnutie zrna a zníženú rozmerovú stabilitu.
5. Povrchová úprava
Meď 101:
Akceptuje elektrolytické leštenie (Ra < 0,2 µm), mechanické leštenie a vákuové pokovovanie.
Bežné v optike, senzoroch, vákuových systémoch.
Ľahko oxiduje, keď je po dokončení vystavený vzduchu-musí byť okamžite zabalený do antioxidačného filmu alebo argónu.
Meď 110:
Podporuje širší rozsah dokončovania:
Pokovovanie niklom/striebrom/zlatením pre elektrické časti
Pieskovanie alebo kefovanie pre priemyselný hardvér
V jednom napájacom module EV sme pokovili svorky C110 8 µm striebrom, aby sme znížili prechodový odpor pod 0,2 mΩ.
Typické aplikácieOf Meď 101And 110
V praktických aplikáciách závisí výber medzi meďou 101 a 110 od požiadaviek na výkon, čistoty materiálu, nákladových obmedzení a podmienok spracovania. Meď 101 je preferovaná pre vysoko-vodivé elektronické systémy, zatiaľ čo Copper 110 je vhodnejšia pre nákladovo-citlivé a veľkoobjemové výrobné prostredia.
| Funkcia / prípad použitia | Meď 101 (C101) | Meď 110 (C110) |
| Elektrická vodivosť | >101% IACS – ideálne pre presnú elektroniku | ~100% IACS – dostatočné pre všeobecné systémy |
| Cieľový priemysel | Letectvo, RF, telekomunikácie, vedecký výskum | Priemyselná, stavebná, energetická infraštruktúra |
| Typické aplikácie | RF konektory, vákuové zariadenia, signálne káble | Prípojnice, silové káble, vodovodné armatúry |
| Tepelné aplikácie | Vysokoúčinné chladiče, supravodiče | Výmenníky tepla HVAC, všeobecné tepelné platne |
| Zohľadnenie nákladov | Drahé kvôli vysokej čistote | Cenovo dostupnejšie a široko dostupné |
| Spracovanie | Ťažšie opracovateľné, mäkšie a čistejšie | Jednoduchšie tvarovanie, zváranie a obrábanie |
| Príklad z mojich projektov | Použitý C101 v telekomunikačnom prototype (nízka strata signálu) | Použitý C110 v ovládacích skriniach HVAC (výhra nákladov) |
často kladené otázky
Aký je rozdiel medzi meďou 101 a meďou 110?
Podľa mojich skúseností ponúka Copper 101 vyššiu čistotu (99,99 %) a o niečo lepšiu elektrickú vodivosť, vďaka čomu je ideálny pre presné aplikácie. Meď 110, aj keď je o niečo menej čistá (99,9 %), je lepšie opracovateľná a nákladovo -efektívnejšia, vďaka čomu si-vyberám pre veľké-objemové alebo tvarované diely.
Na čo sa používa 110 meď?
Často používam meď 110 pre elektrické prípojnice, rozvádzače, priemyselné inštalácie a konštrukčné komponenty. Jeho dobrá vodivosť a výborná tvarovateľnosť ho predurčujú na elektrické aj mechanické použitie.
Čo je CDA 110 meď?
CDA 110 je označenie Copper Development Association pre elektrolyticky tvrdú meď (ETP). Keď vidím "CDA 110", viem, že pracujem s 99,9% čistou meďou, ktorá je široko používaná v elektrotechnickom priemysle.
Je C110 meď úplne tvrdá?
Meď C110 je dostupná v rôznych teplotných verziách. Aj keď je možná plná tvrdosť, zvyčajne pracujem s polovičnou-tvrdou (H02) alebo štvrť{4}}tvrdou (H01), v závislosti od toho, či diel potrebuje väčšiu pevnosť alebo lepšiu tvarovateľnosť.
Je 101 medený bez kyslíka?
Áno, Copper 101 je úplne -bez obsahu-kyslíka, preto sa nazýva OFE (Oxygen-Free Electronic) meď. Používam ho, keď čo i len malé množstvo kyslíka môže ovplyvniť vodivosť alebo výkon, najmä vo vákuu alebo v prostredí s vysokou{5}}frekvenciou.
Aký je rozdiel medzi C101 a C102 meďou?
C101 je čistejší ako C102, čo sa týka obsahu medi a hladín kyslíka. Zistil som, že C101 je vhodnejší pre ultra-citlivé aplikácie, zatiaľ čo C102 je stále vynikajúci pre väčšinu potrieb s vysokou-vodivosťou, ale môže byť o niečo jednoduchší na spracovanie.
o nás
GNEE je popredným výrobcom a globálnym dodávateľom vysoko{0}}kvalitných a presných{1}}medených produktov. Špecializujeme sa na poskytovanie komplexného sortimentu medených riešení prispôsobených tak, aby spĺňali prísne požiadavky rôznych priemyselných odvetví na celom svete, vrátane HVAC/R, automobilového priemyslu, stavebníctva, elektrotechniky a priemyselných strojov.
Naše rozsiahle produktové portfólio:
Medené rúry a rúrky:
Dodávame celé spektrum medených rúr, vrátane okrúhlych rúr, štvorcových rúr, zváraných rúr, bezšvíkových rúr, rúrok na výmenu tepla a rúrok pre kondenzátory, ktoré sú navrhnuté pre vynikajúcu tepelnú vodivosť a odolnosť proti korózii.
Medené plechy a taniere:
Naše ploché-valcované produkty siahajú od jemných medených fólií a tenkých plechov až po ťažké-dosky a kruhy (okrúhle dosky), ideálne na výrobu, strešné a elektrické aplikácie.
Medené tyče a prúty:
Ponúkame medené tyče v rôznych profiloch, ako sú kruhové tyče, štvorcové tyče a šesťhranné tyče, ktoré poskytujú vynikajúcu opracovateľnosť a pevnosť pre presné diely.
Medené drôty & Prúžky:
Náš produktový rad zahŕňa aj medené drôty s vysokou{0}}vodivosťou a jemne vyrábané medené pásiky, ktoré sú nevyhnutné pre elektrické komponenty a konektory.
Všetky naše produkty sú vyrábané podľa medzinárodných noriem kvality so silným zameraním na bežné americké triedy aASTM špecifikáciena zabezpečenie globálnej kompatibility a výkonu. Medzi naše kľúčové materiály patria:
C11000 (elektrolytická pevná smola - ETP meď)
C10200 (kyslík-voľná meď - OFC)
C12200 (meď deoxidovaná fosforom, DHP)
C10100 (kyslík-bezplatná elektronická meď - OFE)
C26000 (mosadzná kazeta, 70/30)
C27200 (mosadz, 65/35)
C44300, C68700 (admirality mosadz)
C70600 (meď nikel, 90/10)
C71500 (meď nikel, 70/30)
Tieto materiály vyhovujú kritickým normám, ako sú ASTM B111 (medené a medené-zliatinové bezšvíkové kondenzačné rúrky a objímky), ASTM B68 (bezšvíkové medené rúrky), ASTM B75 (bezšvíkové medené rúrky), ASTM B88 (bezšvíkové medené vodné rúrky), ASTM B152 (medené pásy a pásy z kotúča, 87). (Medená zbernica, tyč a tvary) a ASTM B601 (Označenia pre meď a zliatiny medi).




